Прозорість дій – Ахіллесова п’ята місцевого самоврядування

Так можна сформулювати основну проблему у діяльності міської та районних рад м. Чернівці, на якій сфокусували увагу журналісти ЗМІ м. Чернівці – учасники проекту «Просування європейських стандартів в українське медіа-середовище».

Довідка:

У березні 2009 року в Україні стартував проект «Просування європейських стандартів в українське медіа-середовище». Проект фінансується Радою Європи та виконується за участі Делегації Європейської комісії в Україні. Головним партнером проекту в Україні є Національна Рада з питань телебачення та радіомовлення.

Проект містить 3 компоненти діяльності:

1. Нормативно-правова база для діяльності ЗМІ;

2. Сприяння впровадженню Етичного кодексу та покращення стандартів журналістської професії;

3. Покращення співпраці між ЗМІ, організаціями громадянського суспільства та органами влади.

Компоненти 1 та 2 реалізуються на національному рівні, компонент 3 – на регіональному. Регіональним компонентом проекту охоплено всього 6 міст України:

Чернівці, Рівне,Черкаси, Херсон, Донецьк, Суми. Виконавцем цієї частини проекту у м. Чернівці є ЧОГО «Центр Соціального Партнерства».

Механізм виконання компоненту 3 полягає в організації практичного діалогу довкола обраної місцевої проблеми.

Протягом 10-місячної діалогової програми у кожному регіоні буде проведено серію планових зустрічей, тренінгів та неформальних дискусій, що вибудовують та укріплюють стосунки між сторонами діалогу і підвищують здатність кожної зі сторін такого діалогу.

Першим етапом у реалізації проекту став вибір місцевої проблеми для подальшого опрацювання. 20 березня 2009 року у форматі спеціальної сесії за участю представників понад 20-ти місцевих ЗМІ (друковані ЗМІ, телебачення, електронні ЗМІ) та ряду громадських організацій відбулася попередня презентація дослідження Олександра Чекмишева на тему «Представленість проблем громади у місцевих медіа». Учасники висловили свої думки та пропозиції з цього питання.

В процесі напрацювання широкого списку місцевих проблем, їх актуалізації, обговорення та рангування проблем відповідно до критеріїв (гострота, реалістичність вирішення, інтерес для ЗМІ тощо), шляхом консенсусу була обрана єдина проблема для подальшого вирішення, а саме: «Недостатній рівень доступу до інформації щодо діяльності міської влади у процесі прийняття рішень з усіх питань життєдіяльності громади». Тобто, журналісти Буковини переконані, що найактуальнішою проблемою Чернівців є недостатній рівень прозорості інформації про те, як міська влада ухвалює свої рішення та мутність у процесі прийняття рішень органами місцевого самоврядування обласного центру.

В продовження реалізації заходів проекту до журналістів та лідерів громадських організацій долучились представники міської та районних, у місті, органів місцевого самоврядування. В рамках проекту в лютому 2010 року має відбутися всеукраїнська конференція, де учасники проекту – делегати з шести областей України представлятимуть свої результати з обраної проблеми.

Участь Чернівців у проекті сприяє формуванню позитивного іміджу міської влади, забезпеченню відкритості і прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, дозволяє згуртувати команду ОМС, розкрити перспективи її професійного розвитку. Завдяки участі у проекті з’явилось бачення умов ефективного та етичного місцевого самоврядування, зроблені перші кроки щодо реалізації принципів прозорості, звітності та етичності.

Для багатьох українських міських голів це було б великим чудом, якби вони могли сказати, що очолюваний ними виконком, рада не є корупційними. Адже за кожного зі „своїх” співробітників ніхто ніколи не поручиться. Тим часом „гріхи” співробітників однозначно в суспільній свідомості проектуються на „першу особу”, тому „перша особа”, міський голова, найшвидше зацікавлений у виведенні себе з поля підозр, принаймні у створенні таких правил роботи, такої організаційної культури, що максимально убезпечує навіть від спокуси зловжити посадою чи повноваженнями. Чим чіткіше будуть прописані такі правила – тим краще. Проект поклав початок цій роботі. І треба працювати далі. Участь у проекті має дію каталізатора, який пришвидшує позитивні перетворення в структурі та рішеннях нашої міської та районних рад та виконавчих комітетів. Прозоро, етично, ефективно – так має працювати місцеве самоврядування. Нинішній проект передбачає від своїх учасників практичного втілення окремих завдань. Наслідком цієї роботи насамперед має стати вдосконалення управлінських процедур, підвищення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, підвищення поінформованості громади про його роботу.

«Прозорість», «гласність», «відкритість» - ці терміни давно увійшли до лексикону посадовців. Одначе мало хто зможе пояснити як на практиці забезпечити їх реалізацію. І саме вирішення піднятих проблем у процесі реалізації проекту дасть відповіді на запитання – як зробити владу прозорою, відкритою, етичною та ефективною.

Обираючи проблему ми мали намір внести такі зміни у роботу міської та районних рад і виконкомів, щоб вона ставала дедалі професійнішою і зрозумілішою для членів громади. Щоб наші городяни мали достатньо інформації про те, розв’язання яких проблем і яким чином вони можуть отримати у ОМС, щоб знали куди витрачаються кошти міського бюджету і як місто їх отримує. Надіємось, що краяни братимуть активнішу участь у плануванні розвитку міста, розумітимуть, що запорукою міського добробуту є загальна громадська згода, а управлінці за проблемою кожного відвідувача бачитимуть можливість розв’язання проблем всієї громади.

Що дає проект?

Міській владі – викликає більше симпатій у городян.

Мешканці міста оцінять більш прозору атмосферу в установах влади. Зрозумілість і передбачуваність всіх дій міського керівництва породжує дуже цінну річ – довіру. Довіра зміцнюватиметься, якщо громада отримає реальні важелі впливу на прийняття важливих для спільноти рішень. Наші щирі наміри створити несприятливу атмосферу для тінізації дій влади викличуть повагу у громади.

Місту:

– стає більш конкурентоспроможним та привабливим на ринку інвестицій

Прозорість дій ОМС покаже перспективи і потенціал міста. Інвестори завжди зацікавлені в можливості довгострокового планування і передбачуваності напрямків розвитку територій. Та й загальна атмосфера прозорості, яка відчуватиметься в діяльності влади додасть привабливості пропозицій до співпраці. Через інвестування коштів в соціальний капітал місто отримає безліч нових можливостей в соціальній, гуманітарній та інших сферах.

- Громаді

Громадськість міста зможе долучитися до реалізації стратегічних завдань, які ставить перед собою влада. Визначення спільних цінностей та правил співпраці покладе основу тривалій та взаємовигідній співпраці. Залучення громадян до управління містом створить додаткові компенсаторні механізми і захистить владу від зовнішньополітичних ризиків. Влада зможе опертися на громаду в критичних ситуаціях.

1 коментар

Андрій Круглашов
Як долучитися до проекту? Зацікавило. Я знайомий з Чекмишевим, працював в його проектах. А моя мама ще з 1999.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте